Chalupecký Jan

Chalupecký Jan

Svátek:
24. června

Role:

Archiv rolí:

Sasha Iljinsky
 

Jan Chalupecký, absolvent Pražské konzervatoře (obor violoncello), začínal svou profesionální uměleckou dráhu jako člen orchestru a poté dirigent v Komorní opeře Praha (1990-1993).

Od sezóny 1993/94 působí v Národním divadle v Praze a se souborem opery ND vystoupil také na zahraničních zájezdech v Japonsku, v Hongkongu, na Slovensku a v Maďarsku. Celkem třikrát dirigoval na prestižním mezinárodním festivalu Pražské jaro, v dubnu 2008 nastudoval Janáčkovu Jenůfu v Mexico City, kde postavu Kostelničky zpívala slavná americká pěvkyně Catharina Malfi tano.

Kromě opery se věnuje i symfonickému repertoáru a nahrávání filmové hudby. V letech 1997-1999 působil jako šéfdirigent Plzeňské fi lharmonie. Spolupracoval s Deutsches Kammer Orchester, souborem Čeští komorní sólisté, Symfonickým orchestrem FOK hl. města Prahy, Moravskou filharmonií Olomouc, Státní filharmonií Brno a Pražskou komorní filharmonií. Pravidelně také spolupracuje s Českým národním symfonickým orchestrem.

Od sezóny 2009-10 se Jan Chalupecký pravidelně objevuje za dirigentským pultem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde diriguje Dvořákovu Rusalku a Mozartovu Figarovu svatbu. Zároveň zde nastudoval nové tituly, Rossiniho Italku v Alžíru,Verdiho La Traviatu a Čajkovského Louskáčka.

Zpět
Program
Kniha o divadle
Dárkové poukazy
Repertoár