Sklenář Jan

Sklenář Jan

Narodil se v roce 1978 v Brně, vystudoval gymnázium, sólový zpěv na ZUŠ a v roce 2001 absolvoval katedru činoherního herectví na JAMU. Přijal nabídku Vladimíra Morávka na angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové, jednoho z nejprogresivnějších divadel té doby, a zůstal 18 sezon. Poznal tu řadu výjimečných osobností, žánrů i stylů. Role Domin v R.U.R.Oskar a růžová paní, Vašek v Prodance, Billy v Mrzáku Inishmaanském, Karel Čapek, Dmitrij Karamazov, Fernando Krapp… Za Ignáce v Ještěrech a Štamgasta v Kudykamu(muzikál, 2009) a Macheathe v Žebrácké opeře(činohra, 2013) byl nominován na Cenu Thálie.

Hostoval v pražském Činoherním klubu (Ivanov), Divadle Letí (Ošklivec), Městském divadle Brno i Zlín. Navázal dvě významné dlouholeté spolupráce: s Petrem Hapkou a Michalem Horáčkem (KudykamOhrožený druhČeský kalendářPotměšilí hosté…) a režijním tandemem SKUTR (Baghíra v Mauglím – Kalich, Siegfried v Labutím jezeře, Chick v Pěně dní, Dmitrij v Bratrech Karamazových – Klicperovo divadlo, Romeo v Romeovi a Julii na LSS na Pražském hradě). Spolupracuje jako interpret i umělecký režisér s Českým rozhlasem (za Mikuláše v Mikulášových patáliích nominace na Neviditelného herce), herecky s Českou televizí (České století…).

Zajímá jej hudba – zpěv, interpretace, skladba. Věnuje se také divadelní režii (první profesionální práce pro Klicperovo divadlo – Bez bab! Aneb Kutloch – se hraje pět sezon, další inscenace pro DS Vrchlický Jaroměř připravil společně s Míroslavem Zavičárem – ŽenitbaRok na vsiLakomec a další světci), tři sezony učil divadlu na ZUŠ, píše rozhlasové a divadelní adaptace. Poslední hudební rolí je Moriarty v Legendě jménem Holmes Hudebního divadla Karlín. Zpívá s Police symphony orchestra.

Vyznává odkaz pravdy, lásky a pokory Václava Havla, vyhraňuje se proti egomanii a psychopatii jak ve věcech veřejných, tak v profesi a osobním životě. Věří v Boha, fantazii a soulad lidských schopností


Now Starring In

Legenda jménem Holmes

Profesor Moriarty / Virgil Cromwell

Legenda jménem Holmes
The Bodyguard

The Stalker

The Bodyguard
Anděl Páně

Uriáš

Anděl Páně