Jeden den u Dvořáků
Jeden den u Dvořáků

Jeden den u Dvořáků

aneb Táta má zítra narozeniny

Pořadatel: Hudební divadlo Karlín

Informace o představení

  • 60 minut včetně přestávky
  • Malá scéna
  • 0+
    Přístupné od 0 let
  • NO ENGLISH SUBTITLES

  • Premiéra
    Su 5. 3. 2023

Jeden den u Dvořáků

Přijměte naše srdečné pozvání k Dvořákům. Na návštěvu do početné rodiny skladatele Antonína Dvořáka do jejich domku ve Vysoké u Příbrami. Je 7. září roku 1896, den před oslavou 55. narozenin slavného skladatele. Společně s jeho manželkou, jeho šesti dětmi a mladým houslistou Josefem Sukem se aktivně zapojíte do narozeninových příprav, uvidíte, co dělali, jak si hráli, jak zpívali, co rádi vařili, jak se oblékali, jaké Dvořákovy děti měly zájmy, jak zlobily. A především si poslechnete, co mistr skládal i co dostal od dětí k narozeninám. A nemusíme jezdit až do Vysoké, všechny a všechno si přeneseme na Malou scénu Hudebního divadla v Karlíně a připomeneme si jednoho z našich nejlepších a nejslavnějších hudebních skladatelů, jeho hudbu i dobu, ve které Dvořákovi žili.


Hudební doprovod: Klavír a housle


Názory diváků:


ZŠ Klíč Česká Lípa

"Vážený pane řediteli,
dovolujeme si Vám s radostí sdělit naše pocity a dojmy z divadelního představení ve Vašem Hudebním divadle Karlín. S naší ZŠ Klíč Česká Lípa jsme navštívili hudební představení Jeden den u Dvořáků. Celková koncepce i herecké výkony jednotlivých protagonistů (jak dospělých, tak dětí) byly na tak vysoké úrovni, že jsme po představení neváhali a navštívili autory i herce. Autoři, Alena a Jan Pixovi, byli velice sympatičtí, nejlépe je vystihuje fakt, že vynikající osobnosti bývají skromné. Někteří z dětských herců řekli, že zvažují studium na AMU. Houslista byl úžasný, klavíristka byla rovněž vynikající, Dvořákovy skladby se na klavír nehrají lehce, odvedla obdivuhodný výkon. Velmi nás zaujala jednotlivá hudební čísla, interpretace na vysoké úrovni. Představení bylo dojemné a vehnalo nám slzy do očí. Ve výuce hudební výchovy, ale i v osobním životě dětí se dokonce objevilo, že si děti samy vyhledaly a poslechly hudební ukázky, které na představení zazněly, např. árii z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém, Largo z Novosvětské symfonie, Moravské dvojzpěvy či Humoresku. Při samotné výuce hudební výchovy děti z představení Jeden den u Dvořáků čerpaly právě z Vašeho představení proto, že děti představení v dobrém smyslu citově oslovilo a zanechalo hlubokou stopu. Citlivé zpracování v nich prohloubilo zájem o vážnou hudbu. Za celý kolektiv dětí i pedagogů ZŠ Klíč Vám chceme za výkon všech účastníků poděkovat a popřát Vám, ať vznikne mnoho dalších podobných představení, na která velmi rádi opět přijedeme a načerpáme dobrou energii a inspiraci." Kolektiv dětí a pedagogů ZŠ Klíč


ZŠ Písnice

"Na představení jsme byli 19.4., bylo naprosto skvělé. Vhodné pro děti již od malého věku až po dospěláky, a pro všechny přineslo velký umělecký zážitek. Nádherná scéna, včetně videoprojekce s dobovými fotkami, skvělí zpěváci i herci. I mladí - dětští herci a herečky byli výborní. Ani malé děti se nenudily a podali jsme jim tak vhodnou citlivou a vkusnou formou spoustu obsahu z historie i hudební výchovy. Takové představení je pro ně nesrovnatelně lepší, než výchovný koncert bez divadelního provedení, a přesto uslyší výběr všech důležitých skladeb od A. Dvořáka a jako bonus si odnesou i představu o té době ve všech směrech. Tomu opravdu říkám učení zážitkem. Moc děkujeme!" ZŠ Písnice, O. K.