Polská krev

Polská krev
Hudba: Oskar Nedbal
Libreto: Leo Stein
Divadelní úprava a texty k písním: Adam Novák
Režie : Antonín Procházka
Dirigenti: Kryštof Marek, Arnošt Moulík
ENGLISH SUBTITLES: Yes
Délka představení: 2 hodiny 45 minut (včetně přestávky)
Osoby a obsazení:
Statkář Jan Zaremba: Tomáš Bartůněk, Dalibor Tolaš
Helena, jeho dcera: Liana Sass, Martina Severová - Klinkovská
Hrabě Bolo Baraňski: Martin Slavík, Marián Vojtko
Bronio Popiel: Bronislav Kotiš, Václav Vostarek
Wanda, primabalerína z Moskvy: Andrea Kalivodová, Martina Kociánová
Jadwiga, její matka: Pavla Břínková, Lenka Šmídová
Wlastek, Bolův komorník: Jan Ježek, Roman Škoda
Mirski: Jakub Šlégr
Hraběnka Drygalská: Kora Lang, Eliška Prokschová
A další

Polská krev

Polská krev - fotografie 1 Polská krev - fotografie 2 Polská krev - fotografie 3 Polská krev - fotografie 4

Video ukázkaO operetě

 

Polská krev je beze sporu nejznámější a nejlepší českou operetou. Na námět Puškinovy povídky „Slečna selka“ napsal Leo Stein libreto, na které Oskar Nedbal zkomponoval hudbu.

 

Polská krev prošla od své veleúspěšné premiéry v roce 1913 ve Vídni celou řadou úprav. Abychom byli co nejvěrnější originální verzi, objednali jsme si od agentury Doblinger ve Vídni (původní nakladatelé) originál libreta i klavírního výtahu, ze kterého jsme pro naše nové uvedení vycházeli.

 

K určitým kosmetickým úpravám jsme se nicméně odhodlali. Klasické operety mívaly tři dějství a hrály se na dvě přestávky. To je v dnešní době nepopulární a proto se většinou dělává přestávka po prvním jednání, čímž je druhá část nepoměrně delší. Rozhodli jsme se proto první jednání prodloužit přidáním dalšího prostředí a tak slavné ´hity´ „Jednadvacet“ a „Bratři, jsem zamilován“ uslyší diváci ještě před přestávkou. Druhé jednání začíná až Heleniným příchodem na Bolovo venkovské panství.

 

Abychom mohli dát větší prostor osvědčeným a oblíbeným interpretům, rozšířili jsme roli Bolova sluhy Wlasteka (Jan Ježek), a 'vypůjčili' jsme si pro něho dvě slavné písně z jiných operet Oskara Nedbala – z Vinobraní a z Krásné Saskie. 

 

Populární ´hity´ této operety znají nejen milovníci operety, ale i široká veřejnost. „Diplomat“, „Jste kavalír, to vím“, „Blondýnky něžné“ a všechny krásné písně této vtipné operety si můžete vychutnat na scéně Hudebního divadla Karlín.

 

Premiéry 17. a 18. září 2009

Zpět