Okénko ředitele

Ředitel Hudebního divadla Karlín

V poslední době slyším hlasy - Hudební divadlo Karlín a činohra? Co to má znamenat? Takové hlasy slyším prakticky pokaždé, když se snažíme udělat v divadle něco jinak, než tomu bylo doposud.

Tak jako prochází vývojem celý svět, naše země, naše společnost, tak je logické, že vývojem prochází i divadlo, a divadlo, které se nevyvíjí, musí mít v dnešní době veliké problémy. Teď mluvím samozřejmě jak o vývoji uměleckém, tak o vývoji ekonomickém. Celá naše společnost žila léta na dluh a důsledkem toho je, že „peníze momentálně došly“. Projevuje se to jak ve výběru daní, tedy v rozpočtu města a potažmo v podpoře, kterou může město divadlům poskytnout, tak i v tržbách za vstupenky. Je tedy logické šetřit a zároveň hledat nové zdroje příjmů.

Naše divadlo je jediné muzikálové divadlo v Praze, které provozuje svá představení výhradně se živým orchestrem. Zároveň žijeme v zeměpisných šířkách, kde je normální mít pětidenní pracovní týden. Náš orchestr, stejně jako company, tedy mají v pondělí a v úterý volno. Bez orchestru, tanečníků a zpěváků prostě muzikál hrát nejde. Takže pokud se neobjevil nějaký zájemce o pronájem v pondělí a úterý (což nejsou obecně v divadlech zrovna atraktivní dny), zelo divadlo v těchto dnech prázdnotou. Nyní někdo, v tomto případě společnost Spectaculum, přišla s nápadem, jak tyto dny využít. Přiznám se, že mě mrzí, že to nenapadlo mě, ale rádi jsme se k této ideji připojili, jako spolupořadatelé, zvláště z toho důvodu, že jsme ve složité ekonomické situaci našli partnera, který vznik nového představení kompletně financuje. Jen okrajem zmíním, že i jiná pražská divadla začala jako ryze muzikálová a dnes nabízejí také koncerty a činohry. To jsou v kostce ty důvody ekonomické, jedná se o další zdroj příjmu.

A ty umělecké? Ty jsou přeci jednoduché. Jednak našel nádherný sál Hudebního divadla Karlín nové smysluplné využití, a pokud budou diváci odcházet spokojení? Co víc si v dnešní době přát?

Dále čtěte: Aktuální článek a rozhovor s Egonem Kulhánkem na iDNES.cz

Program
Kniha o divadle
Dárkové poukazy
Repertoár